Tüketim çılgınlığına karşı bir akım: “Freeganizm”

"Bir süpermarket hayal edin ki; her şey bedava. Market rafları gibi. İsteyen gelip istediğini alıyor." -Ash Falkhingam

dumpster-diving1

Freeganizm, bir şirket ya da belli bir ürün yerine, her şeyi boykot etmeye ve mümkün olduğunca bir şey satın almayarak kapitalist döngüyü kırmaya çalışan marjinal bir akımdır. 90’lı yıllarda tüketim çılgınlığına tepki olarak doğan Freeganizm akımı, ismini İngilizce’de bedava ve özgür anlamına gelen ‘free’ ve hayvansal ürünleri tüketmeye karşı olan anlamına gelen ‘vegan’ sözcüklerinin birleşmesinden alır.

freeganism-8-617x408

Bu akımın üyeleri kendilerini Freegan olarak tanımlamaktadır. Freeganlar arasında vegan olmayan kişiler de mevcuttur. Freeganlar günlük ihtiyaçlarını, çöpe atılmış fakat hala taze olan gıdalardan karşılamaktadırlar. Aynı şekilde kıyafetlerini de bu yolla temin ederler. Freeganlar ulaşımda da toplu taşıma yerine ekolojik dengeyi bozmayan kaykay, bisiklet gibi araçları kullanırlar.

Freegans reclaiming food at night from bins outside a supermarket in Scotland

Çevreci ve sosyal bir akım olmakla birlikte Freeganizm’in politik yönü de vardır. Günden güne, zenginlerin daha zengin ve fakirlerin daha fakir oldukları dünyamızda, açlıkla savaşan binlerce insan varken, gereksiz tüketime, israfa ve kapitalizme karşı, kaynakların gereksizce tüketilmesi yerine paylaşmayı ve bir nevi geri dönüşümü, sadece ihtiyacı kadarını kullanmayı temel almıştır.

freeganism-3-466x700

ABD’de ortaya çıkan akım, tüm dünyada gittikçe yayılıyor. Freeganların en yoğun olduğu şehir ise New York ve burada bazı lokantalar çöplerini Freeganlar için ayrı temiz poşetlerde bırakıyorlar.

freegans_vs_crisis

Rob-Greenfields-Guide-to-Dumpster-Diving-9

Daha fazlasını merak edenler için;
Freeganizm belgeseli

 

 

Written by gagoz

Beykent Üniversitesi-Uluslararası Ticaret

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir